Na temat olejowania włosów powstało już wiele artykułów i niemal każda kobieta wie już jak to robić. Wciąż jeszcze ciężko jest zasięgnąć informacji o działaniu konkretnego olejku na włosy. W internecie powstaje szereg artykułów opisujących ogólne cechy i właściwości danego olejku, ale pamiętajmy, że każdy z nich ma inne właściwości zastosowany jako kosmetyk a inne (jak w przypadku olejku z avocado) jako środek spożywczy. Spróbujemy zatem opisać dobroczynne właściwości olejku z awokado skupiając się wyłącznie na funkcji jaką pełni w olejowaniu włosów.
- należy pamiętać przede wszystkim, aby wybierać olej tłoczony na zimno, najlepiej z ekologicznych upraw; tylko dzięki temu zachowa on bogactwo swoich drogocennych, skrywanych we wnętrzu owocu składników.
- jest to olejek bogaty w NNKT (nienasycone kwasy tłuszczowe), które powodują wzrost nawilżenia włosów i tworzą na ich powierzchni niewidzialną, ochronną otoczkę, tzw. barierę lipidową.
- fosfolipidy – pomagają odbudować uszkodzenia włosa.
- fitosterole – naprawiają strukturę włosa i regulują wewnątrzkomórkowe procesy w komórkach włosów – jednym słowem wnikają głęboko w komórki i robią tam generalne porządki.
- chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV, jest zatem idealny na lato.
- poprawia kondycję włosów suchych, zniszczonych farbowaniem, prostowaniem innymi zabiegami, czyli bardzo dobrze regeneruje włosy, nawilża je i odżywia.
- zawiera 7 drogocennych witamin: A, B, D, E, H, K, PP, stosowany na włosy pozwala im wniknąć do wnętrza włosa, wcieranie w skórę głowy zapobiegnie wypadaniu włosów i dodatkowo wzmocni ich cebulki.
- jest idealny do olejowania włosów, ponieważ szybko się wchłania i nie jest bardzo gęsty w związku z tym dobrze się go zmywa nawet delikatnym szamponem do włosów.
- bardzo ładnie nabłyszcza włosy, więc efekt zastosowania olejku z awokado widoczny jest natychmiast po kuracji.
- bardzo skutecznie chroni również końcówki włosów przed wysuszeniem i brzydkim rozdwajaniem – można go nawet wcierać w same końcówki- wystarczy jedna kropelka olejku.
Olej z awokado jest ponadto olejem, który z powodzeniem można stosować w kuchni– dodawany do sałatek i innych potraw dostarczy organizmowi niezbędnych witamin, minerałów (magnez, mangan, żelazo, fosfor, potas, sód, cynk) oraz dobrych kwasów tłuszczowych.